V rámci Lesodomu ponúkame hosťom lukostreľbu, jazdu na koni a náučný výklad lesníkom o lesnej pedagogike – všetko z vymenovaného je po dohode pred samotným ubytovaním na tel. čísle +421 907 906 788.

Lesodom sa nachádza v lesoch prislúchajúcich obci Vyšný Medzev. Oblasť je súčasťou regiónu Rudohorie, ktoré ponúka množstvo voľnočasových aktivít:

  • Vyšný Medzev:
    • z obce je možnosť napojiť sa na Chodník Hrdinov SNP, po žltej značke sa dostanete na Trohanku – Tri studne (960 m n.m.). Ďalej pokračuje červená trasa vo Volovských vrchoch, ktorá sa tiahne severným hrebeňom lesného celku Vyšný Medzev, pričom na východ pokračuje na Kojšovskú hoľu ( 1246 m n.m.), na západ ku výhľadovému vrchu Kloptaň (1153 m n.m.), kde sa nachádza krásna rozhľadňa s výhľadom na Vysoké Tatry.
    • Náučný chodník Vyšný Medzev (Historicko-náučný chodník v doline Humel). Detaily tohto okruhu nájdete na stránke Náučné chodníky:

Kloptaň – pohľad na Tatry – Zdroj: hiking.dennikn.sk

Kúpalisko Medzev – Zdroj: kupaliskomedzev.sk

  • Medzev: Mestské kúpalisko Medzev
  • Jasov: z obce sa dostanete do jedinečnej Jasovskej jaskyne, zapísanej do Svetového dedičstva UNESCO. Príjemný čas strávite aj prehliadkou Premonštrátskeho kláštora v Jasove a prislúchajúceho parku. Čas strávený v Jasove môžete ukončiť prechádzkou Náučným chodníkom Jasovská skala, odkiaľ sú krásne výhľady.
  • Štós: Kúpele Štós – Štós SPA (wellness)
  • Iné: Prechádzka krásnym lesom v bezprostrednom okolí Lesodomu :)

Lucia Baňa – zaujímavosti

Lucia Baňa je banícka osada postavená v rokoch 1891 až 1911, nazývaná aj Baňa Lucia, prislúchajúca k obci Vyšný Medzev. Intenzívna ťažba začala už v roku 1891, kedy odkúpila Rimavsko-muránsko-šalgótarjánska železiarska účastinná spoločnosť (Rimamuránska spoločnosť) od jasovských premonštrátov časť banského majetku a vybudovala na ňom závod Baňa Lucia. Úprava vyťaženej železnej rudy prebiehala v pražiarni, ktorá pozostávala z 32 pecí, tie boli z dvoch tretín valcové a v tretej tretine kužeľové. Ich obsah vyplnilo 360 q surovej rudy. Do pecí sa ruda nakladala striedavo s palivom a to pozostávalo najmä z drevného uhlia i ďalších prímesí. V Bani Lucia mali 10 bytov pre technikov a 115 robotníckych bytov o rozmeroch 90 a 45 m². Tiež sa tu nachádzali tri nocľahárne so 17 tvrdými lôžkami. Viac zaujímavostí o tomto čarovnom mieste nájdete aj na stránke Čiernych dier:

Foto: Martina Picová, naucnechodniky.eu